Temat drukowanych struktur do modeli chodził za mną od jakiegoś czasu. Pamiętam że pierwszy pomysł był związany z pierwszo wojennym konkursem na PWM’w. Wtedy przeglądałem sporo fotek szmatopłatów szukając inspiracji. Najbardziej atrakcyjnym tematem wydały mi się zdjęcia fabryk samolotów  gdzie można było zobaczyć płatowce na różnym etapie skompletowania. mała winietka przedstawiająca taką sytuację wydaje się być bardzo atrakcyjna Konkurs przeminął ale pomysł pozostał i czekał na realizację.

Strip Down z Druku 3D

Pomysł na realizację takiego projektu miał się opierać na druku 3D. Są dostępne model STRIP DOWN z blaszek fototrtawionych jednak efekt i nakład pracy nie wydawał mi się satysfakcjonujący. Poza wersją skrzydeł bez pokrycia lub z częściowo zdartym pokrycie, interesująca wydawała mi się próba zrobienia skrzydeł pokrytych kalkomanią imitującą płótno dzięki czemu mielibyśmy efekt przeźroczystości skrzydeł (jak na pierwszych samolotach IWW które jeszcze nie były malowane tylko pozostały na kolorze naturalnego płótna).

Pierwszy test drukowanej struktury

Przy okazji innych projektów i druków zrobiłem na szybko projekt ramy śmigłowca Bell 47 pod model Italeri.

bell47

Wytrzymałość wydruku wydała mi się satysfakcjonująca na tyle że zabrałem się za kolejne, bardziej ambitne tematy. Jako że miałem przećwiczoną drogę na skrzydle do RWD8 IBG wybór kolejnego testu padł na ten właśnie samolot. Bryłę skrzydła miałem już zaprojektowaną, wystarczyło na bazie tego stworzyć wszystkie żeberka, dźwigary, okucia, zawiasy itd. Po kilku dniach pracy i stworzeniu ponad 4 tysięcy powierzchni skrzydło oraz stery były gotowe.

rwd8_wing_strip_01

Pliki poszły do druku

Kiedy przyszły wydruki emocje były ogromne. Wydruk skrzydła oraz powierzchni sterowych okazał się być doskonały. Przyjęte grubości i średnice są jak się okazało optymalne, całość jest sztywna i trzyma geometrię a zarazem idealnie oddaje ażurowość skrzydła bez pokrycia. Po wyczyszczeniu z wosku podporowego zabrałem się za montaż modelu. Test spasowania pokazał że całość praktycznie za pierwszym razem składa się w piękną makietę. Ja z efektu jestem zadowolony i na pewno temat drukowanych struktur będę kontynuował. Możliwości jakie daj to w modelarstwie są wręcz fantastyczne.

PS

Na fotkach jest też prototypowe śmigło z zestawu korekcyjnego do silnika RWD8 jaki planuje wydać w ramach ASQ 🙂